تومان

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

خیلی از افراد با تصور غلط از مراحل و هزینه چاپ، هیچ‌گاه قدمی برای چاپ کتاب خود بر نمی‌دارند، در ادامه به روشن شدن تصور شما از چاپ کمک خواهیم کرد تا با دیدی باز بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

مراحل چاپ کتاب و دریافت مجوز کتاب

فرآیند چاپ انواع مختلف کتاب با موضوعات مختلف شامل مراحلی است که دانستن آن برای هر نویسنده ای ضروری است، درصورت آشنایی نسبی با این مراحل می توانید به راحتی و بدون هیچ نگرانی بهترین انتشارات را جهت چاپ کتاب خود انتخاب کنید، خیلی از افراد با تصورهای غلط خود از مراحل و هزینه چاپ هیچگاه قدمی برای نشر و چاپ کتاب خود بر نمیدارند، در ادامه به روشن شدن تصور شما از این موضوع کمک خواهیم کرد تا با دیدی باز بتوانید تصمیم به چاپ کتاب هایتان بگیرید.

پروسه و مراحل چاپ کتاب

چاپ و نشر کتاب به صورت اصولی دارای مراحل مشخصی است که در تمام انتشارات ایران انجام می‌شود، این مراحل عبارتند از؛ آماده سازی فایل اولیه کتاب، گرفتن مجوزهای لازم برای چاپ کتاب، ویراستاری اثر جهت بهبود خوانایی محتوا و ریتم داستانی کتاب، درصورتی که کتاب شما جزو دسته کتاب های علمی یا کودک باشد، تصویرسازی کتاب یکی دیگر از فرآیندهایی است که در پروسه چاپ جای میگیرد، بعد از آماده شدن فایل کتاب به طور کامل نوبت طراحی جلد و صحافی میرسد و درصورتی که کلیه مراحل را به ناشر خود سپرده باشید، دیگری نیازی نیست به هیچگونه نگرانی نیست.

چاپ دیجیتال کتاب

یکی از تکنولوژی های مورد استفاده در صنعت چاپ و نشر کتاب ها چاپ دیجیتال می‌باشد، در فرآیند چاپ دیجیتال تصاویر دیجیتال تبدیل به صفحات چاپی می‌شوند. پیداست که این روش چاپ نسبت به سایر روش ها خیلی سریع تر انجام می‌شود، اما در عین حال چاپ دیجیتال معمولاً نسبت به روش های سنتی چاپی موجود هزینه های بیشتری نیز دارد که باید در نظر گرفته شوند.

انواع چاپگرهای چاپ دیجیتال کتاب

* چاپگر جوهرافشان

* چاپگر حرارتی

* چاپگر لیزری:

در این روش سطوح مورد چاپ باید به حرارت حساس باشند که حرارت ناشی از لیزر و یا ماتریس‎ها‎ی حرارتی با ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی بر روی سطح کاغذ حساس، فرآیند چاپ کتاب را برعهده می‎گیرند.

* چاپگر تصعید رنگ: سرعت و کیفیت این روش بالاست و مواد رنگی بر روی سلفون‌هایی قرار می‎گیرند که پرتوهای گوناگون از قبیل لیزر و یا ماتریس‌های حرارتی، رنگ را از روی نوارهای سلفون بخار و سپس بر روی سطح مورد نظر چاپ می‎کنند.

* چاپگر الکتروفتوگرافی: در این روش از جوهر‎ها‎ی مایع و یا مرکب جامد پودری (تونر) استفاده می‎شود.

* روش دیجیتالی نوری یا پرتوی: متن مورد نظر از طریق تابش شعاع‌های نوری روی کاغذهای حساس به نور، چاپ می‎شود. این روش چاپ به دو مرحله چاپ و ظهور نیاز دارد.

چاپ افست کتاب

روش دیگری که برای چاپ کتاب به جز چاپ دیجیتال انجام می‌شود، چاپ افست نام دارد، چاپ افست نسبت به دیجیتال قوی تری بوده اما هنوز هم استفاده می‌شود و معمولاً برای چاپ کتاب در تیراژ بالا چاپ افست به کار می‌رود، نتیجه ای که از چاپ آفست حاصل می شود بسیار کم هزینه و با کیفیت است و برای تیراژ بالا بسیار مناسب محسوب می شود، اما قطعاً چاپ آفست برای تمام کاربردها مناسب نیست و در بعضی از مواقع، استفاده از چاپ دیجیتال برای چاپ کتاب از چاپ افست برای شما بسیار مقرون به صرفه تر و مناسب تر خواهد بود.

چاپ لیتوگرافی در فرآیند چاپ و نشر

چاپ لیتوگرافی یا همان چاپ سنگی نیز یکی از روش های بسیاری قدیمی برای چاپ کتاب است که به علت سختی و دشواری کار کردن با این روش خیلی کم استفاده می‌شود؛ به عبارت دیگر لیتوگرافی یا چاپ سنگی به تصاویری اشاره دارد که روی یک سطح صاف چاپ می شوند، این روش چاپ برپایه این اصل است که روغن و آب با هم مخلوط نمی شوند، چاپ با یک سنگ (سنگ آهک) و یک صفحه فلزی انجام می شود.

چاپ شعر و شرایط مربوط به آن

چاپ شعر موضوعی است که مورد توجه نویسندگان نسل جوان است اما بسیاری از این افراد با تصور هزینه های بالای مربوط به چاپ شعر معمولاً هیچگونه اقدامی انجام نمی دهند، بعد از اینکه تصمیم به چاپ شعر گرفتید، باید برآوردی از مخاطبین کتاب خود داشته باشید. حالا که بنا است با هزینه شخصی سرمایه‌گذاری کرده و هزینه‌های چاپ کتاب شعر را متقبل شوید، بهتر است در گام اول هوشمندانه قدم بردارید؛ خوشبختانه نشر متخصصان برای چاپ اولی شعر نویسندگان وشاعران جوان مشورامان شرایط ویژه ای را در نظر گرفته تا بتوانند به راحتی هرچه تمام تر دل نوشته های خود را به چاپ رسانده و صاحت امتیاز یک کتاب رسمی بشوند.

چاپ رمان با بهترین انتشارات ایران

آمارها نشان می دهند بسیاری از افرادی که برای بار اول رمان می‌نویسند، تصور می‌کنند که رمان نوشته شده بسیار جذاب است و خواننده آن را تا آخر می‌خواند و به همین دلیل دست به ریسک مالی بالایی می زنند که نتیجه نهایی آن از بین رفتن سرمایه و سرخوردگی نویسنده و کوهی از کتاب چاپ شده در گوشه خانه است، قبل ار چاپ کتاب بهتر است کتاب های زیادی مطالعه کنید و از ناشرین معتبر کشور نیز مشاوره بگیرید.

تبلیغ کتاب بعد از چاپ کتاب

یکی از مهم ترین در روند چاپ کتاب برای نویسندگان بازاریابی کتاب و تبلیغات می باشد، اگر وبسایت دارید، راجع به کتاب تان با مخاطبانتان به گفت و گو بپردازید، همچنین اگر فهرستی از ایمیل مخاطبان را در اختیار دارید، می توانید از طریق ایمیل آنها را از چاپ کتاب تان مطلع کنید، شبکه های اجتماعی نیز می‌تواند گزینه خوبی برای تبلیغات باشد، برخی ناشرین کتاب مانند نشر متخصصان نیز بازاریابی کتاب نویسنده در قالبی قراردادی جداگانه برعهده خواهند گرفت.

چاپ کتاب در انتشارات زانکو بوکان

چاپ کتاب در انتشارات زانکو بوکان بیش از یک دهه است که با کیفیت بالا و قیمت مناسب انجام میشود، در واقع انتشارات زانکو علاوه بر چاپ کتاب، طراحی جلد و صفحه آرایی صفحات، ویراستاری، صحافی و از همه مهم تر بازاریابی فروش کتاب را نیز انجام می دهد و تمام این ویژگی ها در کنار هم باعث موفقیت چشمگیر این انتشارات زانکو شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات مشاوره رایگان برای انواع چاپ و طراحی کتاب می توانید با مشاورین این انتشارات تماس گرفته و درخواست خود را مطرح کنید تا خیلی سریع به درخواست شما پاسخ داده شود.

گرفتن مجوز برای چاپ کتاب

میدانیم که چاپ هر کتابی به خودی خود ارزش و اعتباری ندارد. اعتبار کتاب به دارا بودن شناسنامه کتاب و درج آن در صفحات اولیه کتاب است. گرفتن مجوزهای قانونی برای کتاب، تمامی حقوق مادی و معنوی آن را برای نویسندگان محفوظ می‌کند.

تمامی کتابهایی که بدون مجوزهای قانونی چاپ می‌شوند به لحاظ پیگیری قانونی و مالکیت به هیچ وجه قابل پیگیری نیستند. به این خاطر در این مطلب که با عنوان گرفتن مجوز برای چاپ کتاب ارایه داده‌ایم سعی خواهیم کرد مدارک لازم و مراحل گرفتن مجوز برای چاپ کتاب را به صورت تفصیلی و جزء به جزء ارایه کنیم. همچنین در این مطلب سعی نموده‌ایم فرم‌های مربوط به گرفتن مجوز برای چاپ کتاب را برای متقاضیان چاپ کتاب آماده دانلود نماییم. با وب سایت چاپ کتاب نارون همراه باشید.

گرفتن مجوز برای چاپ کتاب

در چاپ کتاب به سه نوع مجوز احتیاج داریم. این مجوزها عبارتند از شابک، فیپا و اخذ مجوز ارشاد.

۱- اخذ شابک از خانه کتاب

معمولا انتشارات لیستی از شابک های صادره دارد که میتواند هر یک از این شابک ها رو به یک کتاب جدید اختصاص دهد. بنابراین، ناشران قانونی، شماره شابک کتاب را در اختیار دارند که بعد از آماده شدن کتاب شماره شابک را به کتاب ارایه می‌دهد. اخذ شماره شابک پروسه زمانبری نیست و می‌توان بعد از آماده شدن کتاب شماره شابک را برای آن دریافت نمود (شابک کتاب چیست و کاربردهای آن کدامند).

۲- اخذ فیپا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران

حداقل ۳۰ درصد از متن کتاب بعلاوه شابک تخصیص یافته و مدرک شناسایی نویسنده یا نویسندگان به کتابخانه ملی ارسال میگردد (اگر کتاب ترجمه شده باشد باید اطلاعات کتاب اصلی خارجی زبان را هم ارسال کرد. البته گاهی هم در صورت درخواست کتابخانه ملی، نیاز به ارسال پی دی اف کتاب اصلی هست).

به طور معمول بازه زمانی دو هفته تا بیست روز در این مرحله باید صبر کرد تا کتابخانه ملی فیپا یا همان شناسنامه کتاب را صادر کند؛ هرچند در سایت خود کتابخانه ملی نوشته شده است مدت زمان اریه این مجوز ده روز می‌باشد که به دلایل ترافیک کتابهای آماده چاپ این مدت زمان به دو هفته تا ۲۰ روز افزایش یافته است. این شناسنامه اطلاعات زیادی از کتاب از جمله: سرشناسه (نویسنده اصلی)، شناسه های افزوده (نویسندگان دوم به بعد)، شماره شابک، رده بندی کنگره‌ای و غیره است.

در این مرحله نویسنده میتواند خودش وارد سایت کتابخانه ملی کشور شود و با جست و جوی نام نویسنده, شناسنامه کتابش را به صورت آنلاین ببیند. در این بازه زمانی، برخی نویسندگان یا انتشارات فرصت می‌کنند تا صفحه آرایی و طرح جلد را تنظیم کنند. در این مرحله ارایه کپی کارت ملی نویسنده یا نویسندگان الزامی است و برای گرفتن این مجوز لازم است تا ارایه شود. قابل ذکر است که طرح جلد تنظیم شده نیز می‌باید مورد رویت وزارت سازمان ارشاد قرار گیرد.

گرفتن مجوز برای چاپ کتاب

۳- اخذ مجوز ارشاد از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی.

متن کتاب که شناسنامه صادر شده توسط کتابخانه ملی درآن وارد شده است و جلد کتاب در این مرحله آماده هستند. سه نسخه از کتاب چاپ میشود و برای اداره فرهنگ و ارشاد ارسال میگردد. در این مرحله ارشاد کتاب را با شناسنامه تطبیق داده و متن کتاب را از نظر ممیزی های مختلف از جمله سیاسی و اخلاقی و مذهبی و غیره بررسی میکند و در صورت صدور مجوز وزارت ارشاد، انتشارات اجازه دارد کتاب را در شمارگان زیاد چاپ کند.

لازم به ذکر است متاسفانه اخیراً برخی ناشرین جعلی اقدام به اخذ مجوزهای جعلی برای مولفان می‌کنند و مولفین نیز با دیدن اطلاعات آنها چنین تصور می‌کنند که مجوزهای قانونی مورد درخواست آنها کسب شده است؛ در حالیکه این مجوزها جعلی می‌باشند.

گاهاً حتی شماره شابک و فیپا جعلی نیز در بخش شناسنامه کتاب درج می‌شود که طبیعتاً مولفین نمی‌توانند اطلاعی از صحت و سقم آن حاصل کنند. اما استعلام قانونی بودن مجوزها بسیار راحت و آسان است. بعد از اخذ فیپا، شما می‌بایست بعد از مدت کوتاهی اطلاعات کتاب خود و نام نویسندگان را در وب سایت کتابخانه ملی مشاهده کنید. توجه داشته باشید: در غیر اینصورت و به هر دلیلی اگر اطلاعات کتاب و نویسندگان را بعد از اخذ مجوز فیپا بر روی کتابخانه ملی مشاهده ننمودید، مطمئن باشید مجوز اخذ شده برای کتابتان جعلی و مشکل دار است.

البته باید بگوییم که ممکن است بعد از اخذ فیپا چند روز (۳ یا ۴ روز معمولاً) طول بکشد تا این اطلاعات بر روی وب سایت کتابخانه ملی نمایه شود.